img 01 img 01 img 01 img 01 img 01 img 01 img 01 img 01
Cinquecento Tuning

Silnik 900 - demontaż łańcucha rozrządu.

Pokażę Wam jak krok po kroku zdemontować łańcuch rozrządu w silniku 900.


Na początek musimy unieruchomić wał korbowy. Jeśli silnik jest w samochodzie to wystarczy wbić jedynkę i zaciągnąć ręczny (w ostateczniści ktoś może nacisnąć hamulec). Ponieważ ja mam silnik wyjęty z auta, muszę unieruchomić go w inny sposób. W warunkach warsztatowych używa się do tego celu (przynajmniej powinno się używać) narzędzi specjalnych fiata. Jednak większość użytkowników nie posiada takich na wyposażeniu garażowym, dlatego pokażę wam jak to zrobić bez narzędzi specjalnych.Nie powinno się wykonywać tego w taki sposób chyba, że silnik przeznaczony jest do złomowania, tak jak w tym przypadku.


Zaczniemy od demontażu miski olejowejNastępnie unieruchomimy wał korbowy, w tym celu wkładamy pomiędzy wał a korbowód dłuto lub kawałek pręta ( dłuto ma tą zaletę, że na końcu jest w miarę ostre i płaskie, więc nie wyślizgnie się w momencie, gdy przyłożymy siłę). Dłuto należy włożyć w taki sposób, jak jest pokazane na zdjęciu poniżej. Jedna jego krawędź opiera się o korpus silnika, druga natomist zaczepiona jest o wystający fragment korpusu, dłuto nie może opierać się ani nie powinno dotykać wałka rozrządu w momencie, gdy przyłożymy siłę, może to doprowadzić do jego uszkodzenia.W momencie gdy zablokowaliśmy wał korbowy możemy odkręcić koło pasowe.Po odkręceniu koła pasowego możemy zdemontować osłonę łańcucha rozrządu odkręcając śruby mocujące.Następnie musimy poluzować napinacz.Obracamy bolec zabezpieczjący po czym wyciągamy sprężynę wraz z bolcem.

Napinacz jest zwolniony.Musimy teraz ustawić znaki na rozrządzie. W tym celu kręcimy kluczem płaskim za końcówkę wału od strony łańcucha. Jeśli silnik jest zamontowany na aucie, lub posiadamy przyrząd specjalny fiata, nie ma żadnych problemów, po prostu zwalniamy blokadę i ustawiamy. Po ustawieniu znaków ponownie blokujemy wał. W przypadku gdy nie mamy narzędzia specjalnego, radziłbym przed zwolnieniem blokady wału popuścić śrubę na zębatce wałka rozrządu ( tylko ją popuścić, nie odkręcić. Zębatka ta jest osadzona na wpuście, więc pomimo poluzowanej śruby nie będzie się obracać w momencie ustawiania znaków.), po ustawieniu znaków musimy ponownie zablokwać wał na przykład klinem drewnianym, wsuniętym między wał a korpus, wał natomist musimy dociągnąć na przykład drutem do klina (można spiąć wał razem z obudową pompy wody pomiędzy wkładając klin).

Jeśli mamy dobrze unieruchomiony wał oraz ustawione znaki ( na zdjęciu znaki nie są dobrze ustawione, powinny być idealnie w lini) możemy odkręcić koło zębate, znajdujące się na wałku rozrządu.

Następnie ściągamy oba koła razem z łańcuchem.

Jeśli chcemy założyć nowy łańcuch, a nie zezłomować silnik (tak jak w tym przypadku) powinniśmy w tym momencie zamontować nowy łańcuch rozrządu, oczywiście ustawiając odpowiednio znaki.


Jak rozebrać silnik w CC/SC 900